Objawy zapalenia woreczka żółciowego

Hepatolog może mieć do czynienia z pacjentami, którzy skarżą się na bóle wątroby, ale dolegliwości czy kolka mogą też być spowodowane problemami z woreczkiem żółciowym. Szczególnie nieprzyjemne problemy związane są z jego zapaleniem.

Do objawów zapalenia pęcherzyka żółciowego należą: tępy ból, który nasila się przy wdechu, ruchu i dotyku, wzdęcia, gorączka, przyśpieszony puls. Zazwyczaj występuje ono w związku z kamicą żółciową. Na skutek zatkania przewodu pęcherzykowego przez kamień woreczek robi się nabrzmiały, a na jego ściankach pojawiają się owrzodzenia i krwawienie. Następnie zaczyna rozwijać się stan zapalny. Zdarza się również tak, że do zapalenia woreczka żółciowego dochodzi w związku zatruciem salmonellą, na skutek zapalenia tętnic, sepsy czy urazu. Najczęściej jednak przyczyną jest wspomniana kamica żółciowa, która może nie być rozpoznana aż do momentu wystąpienia stanu zapalnego. Badanie ultrasonograficzne wykazuje najlepiej gdzie zlokalizowane są kamienie oraz jakie są ich rozmiary, a także czy ścianki woreczka są pogrubione. Następnie wykonuje się także badanie krwi, żeby uzyskać pełny obraz sytuacji. Zwykle w przypadku ostrego zapalenia podejmuje się następnie decyzję o usunięciu pęcherzyka żółciowego. Można to zrobić klasycznie lub laparoskopowo.

Osoba u której stwierdzono zapalenie woreczka żółciowego zostaje przyjęta do szpitala. Nawadnia się ją oraz podaje leki przeciwbólowe i antybiotyki przez kroplówkę. Konieczna jest ścisła dieta. Następnie trzeba podjąć decyzję czy pacjent poddany będzie cholecystektomii klasycznej czy laparoskopowej. Natomiast jeśli chory nie otrzyma odpowiedniej pomocy może dojść do powikłań. Przede wszystkim ostre zapalenie woreczka żółciowego może przejść w stan przewlekły. Inne możliwości to powstanie wodniaka, ropniaka, martwica, perforacja, zapalenie otrzewnej. Jeżeli dojdzie do przewlekłego zapalenia pęcherzyka żółciowego, to również powinien on zostać usunięty. Oczywiście wraz z nim usuwane są złogi, które przypominają kamienie i są przyczyną całego problemu. Natomiast nawet w momencie, kiedy nastąpi już usunięcie woreczka żółciowego nie ma pewności, że złogi nie zaczną się tworzyć w drogach żółciowych. Chociaż tam w ogóle powstają znaczne rzadziej, to jeśli ktoś ma do tego skłonności, a pęcherzyk zostanie usunięty, kamienie mogą się jednak tworzyć właśnie w drogach żółciowych.