Domowe sposoby na ból wątroby i kolkę wątrobową

Kiedy boli nas wątroba, nie zawsze potrafimy rozpoznać, że to właśnie o nią chodzi. Narząd ten znajduje się po prawej stronie, nieco poniżej żeber. Dlatego dolegliwości dotyczą nadbrzusza po tej stronie. Czasami przyjmują one też formę kolki.

Jeżeli dolegliwości wątroby powtarzają się co jakiś czas, to na pewno należy udać się do hepatologa i zrobić próby wątrobowe. Natomiast zdarza się również tak, że pojawienie się bólu czy kolki można skojarzyć z jakąś konkretną czynnością. Dolegliwości mogą pojawić się, kiedy ktoś wypije zbyt dużo alkoholu, zje tłusty i ciężkostrawny posiłek lub w ogóle przez jakiś czas zaniedbywał swoją dietę. Mogą być też wynikiem zażywania pewnych leków. Zaburzenie funkcji wątroby nie musi oznaczać, że została ona uszkodzona lub że pojawiła się jakaś choroba. Jeżeli uda się załagodzić ból lub kolkę domowymi sposobami, to najprawdopodobniej chodzi o jakąś chwilowa dysfunkcję, która powinna być sygnałem ostrzegawczy przed prowadzeniem niezdrowego trybu życia. Atak kolki może wystąpić również po wykonanym wysiłku. Gdyby jednak problemy utrzymywały się lub nawracały, to absolutnie trzeba iść do lekarza. Mogą być sygnałem jakiejś poważnej choroby, z marskością wątroby włącznie.

W zależności od tego na ile powiększona wątroba się powiększy jej ból może być odczuwany cały czas lub podczas dotyku czy wykonywania wdechu. Jest on związany z naciskiem na torebkę wątrobową. Z kolei kolka to nieprzyjemne skurcze pęcherzyka żółciowego, które mogą trwać nawet parę godzin. Często pojawiają się także nudności i wzdęcia. Jak postępować w takiej sytuacji, żeby jak najszybciej odczuć ulgę? Na pewno można stosować ciepłe okłady. Jeśli chodzi o leki, to stosuje się środki rozkurczowe, chociażby No-Spę. Dość skuteczne mogą być również zioła – mięta, rumianek, dziurawiec. Pośród naturalnych leków można wymienić: Hepatil, Raphacholin, Essentiale Forte czy Cynacholin. Ważne jest również nie przeciążanie organizmu zbyt ciężkostrawnym jedzeniem. Nie należy też jeść przez kilka dni surowych owoców i warzyw. Żeby oczyścić drogi żółciowe zaleca się picie soku z cytryny z oliwą. Natomiast jeśli dolegliwości ze strony wątroby pojawią się u kobiety w ciąży, to powinna ona uważać na to, co przyjmuje. Trzeba wtedy wyjątkowo uważnie czytać ulotki, a najlepiej skonsultować się z lekarzem.  Ból wątroby może być związany z jej uciskiem, ale lepiej porządnie to sprawdzić.